č. 316 — Mennään saunaan!

č. 316 — Mennään saunaan!Petra Hermanová        23.2.2011
| Image 1 of 16 |

(obrazová příloha: Teri Varhol)

Je zde: VáclavS, TomášM, JohankaM s Koko v bříšku, MartinZ, BenjaminS, VojtaP, AnetkaO taky s bříškem ale s tajným jménem uvnitř, PetraH, MartinaK, FilipC, AdélkaS. Pozdě(ji): TeriV, VojtaV, VojtaD.

»Narcis Samec má telefón!«, ozývá se z rozhlasu.

Podle Václava to je to nejhorší jméno, co kdy slyšel. Jako by nestačilo, že už je Samec. Hned pak přišla Teri a ptá se, jestli se probíral už ten nápad, totiž jestli budeme mít příště schůzku v sauně. Johanka: »No to bychom se mohli konečně bičovat.« Ona by navíc chtěla takovou tu finskou saunu, jak se tam pomocí kippo1 chrstne löyly2 na kiuaskivet3. Václav na to empiricky a trochu mimo (ledažebyne) kontext: »Nóó.. v sauně se dá souložit, ale jenom hodně pomalu...«

Filip přeladí a říká, že byl v opačné sauně — rozuměj v kryoboxu — a že to se mu líbilo. To bych taky chtěla, ale to je jenom na několik vteřin a musí se hned ven. To bychom tomu uměleckému hovoru příliš nedali. Navíc Adélka tvrdí, že pak už jenom uslyšíme, jak nám praská sklovina na zubech a konec. Johanka má Koko schovanou a spící pod svetrem; vypadá to podle Václava hodně progresivně. Podle mne trochu jako plavací kruh pod svetrem, no. Také aliance zapisovatelky Petra Hermanové a fotografky Teri Varhol se zdá býti zpečetěnou.

Koko je asi zamilovaná, málo žere. Vybíráme lázně. Teri říká, že to je dobré na mozek a že určitě bude diskuse plodná, když budeme takhle rozpaření sedět na lauteet4 a lamentovat. Johana chce prostě vihta5 a chce se švihat, pořádně, finsky. Akorát v brněnských podmínkách by nám trochu chybělo autentické avanto6, dle Johany je u nás k dostání pouze bazének s mastným okem na hladině. Zadarmo si ale můžeme jenom vysušit vlasy, jinak je všechno za poplatek. Dvoje tyhlety lázně jsou tady od Fukse, tam půjdeme, už jenom pro tu krásnou a hodnotnou architekturu. Ale až přespříště. Kdo chce ušetřit, tak prostěradlo s sebou. VojtaV dí: »Kdo to vymyslel?« Adélka říká, že Teri, že se chce spařit. »Spářit?« »Né, jenom spařit.« Koko pochtívá brumíka, ale Václav je tvrdý a posílá ji tamhle na paštiku. Když Johanka odhlédne, tak Koko se vesele olizuje, záhadně kousek brumíka zbyl a Děda se spokojeně usmívá. Byl tvrdý jenom jako.

Probíráme tu jedno tajemství, jehož kompletní zápis by zabral snad i třetinu normostrany, ale je to sub rosam nebo také off the record. Václavův nový obraz je dle Johanky trochu vyděšený, jako kdyby viděl poprvé prsa. Část mužské části se rozpomíná, kdy poprvé viděli ňadra a nikdo si to nepamatuje. Mají zastřené pohledy. Ví jenom, že to bylo dobré. Zeptám se Johany: »A jaktože jsi nepoužila svoje oblíbené slovo, lajdáky?«, jenže ta to chce zamluvit, pročež se obrátí na Martina.

Johana: »Ty máš hrozně velký nohy.«
Martin: »Já vim, no.«
VojtaD: »To jsou aspoň čtrnáctky, ne?«
Anetka: »Týjo, jako kdyby ani nebyly tvoje!«
Martin: »Sou velký... ale sou moje.«

To je hlavní, má je rád. Riittää jo7!


pozn. překl.:
1 naběračka; finský saunovací výraz
2 voda, ze které se tvoří "posvátná" pára; finský saunovací výraz
3 saunové kameny; finský saunovací výraz
4 vyvýšená plocha k sezení uvnitř kabiny; finský saunovací výraz
5 březové či cedrové větvičky určené ke zvýšení prokrvení pokožky; finský saunovací výraz
6 díra v ledu zamrzlého jezera; finský saunovací výraz
7 Už je dost horko!; finský saunovací výraz

zapis-316